Тарих Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады?

Содержимое материала:

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

2В бөлімі-Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері

Дүниежүзі тарихы Мектеп: «№ 42 ортамектеп»КММ

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Аманжолова Рахия Газизовна

Сынып:9 Қатысқандар:12 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.2.1.1 – тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау;

8.4.2.2. — экономика және саясаттағы өзгерістерді сипаттау үшін "этатизм" (мемлекеттік капитализм) түсінігін қолдану

Сабақтың мақсаты

Мұстафа Кемал Ататүрік реформаларын сипаттау арқылы Түркияның экономикасы мен дәстүрлі қоғамына енгізген өзгерістеріне баға береді.

Барлығы : Осман империясының күйреу себептерін айтады,термин сөздерге анықтама береді;

Көпшілігі : берілген мәтіннің негізінде Түркия мемлекетінің президенті М.Кемалдың саясатын талдайды;

Кейбіреуі : тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін талдай отырып, мемлекет пен діннің өзара қатынасына баға береді.

Бағалау критерийі

Кластер бойынша империяның күйреу себептерін белгілейді, термин сөздерге анықтама береді.

PEST талдау арқылы М.Кемалдың реформаларына анықтама береді.

Венн диаграммасы және Попс формуласы арқылы мемлекет пен діннің қатынастарын бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Тақырыпқа байланысты: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды,түсіндіре алады, диалогқа,пікірталасқа түсе алады,жаңа сөздер мен терминдерді дәптерге жазып алады

Тақырып бойынша бейнероликті қарау арқылы ондағы негізгі мәліметтерді айтады ( айтылым,тыңдалым)

-Ұлт көшбасшысы бойынша осы кезеңге қатысты негізгі фактілерді талдау арқылы эссе жазады. (жазылым) Пәнге қатысты лексика мен терминология

Кемализм,Ататүрік,республикашылдық,ұлтшылдық,

этатизм,түрік халқының бірлігі, революцияшылдық,Конституция

Құндылықтарға баулу

Оқушыларға «Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығына баулу. Қоғамдық өзгерістерді салыстыру барысында өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпеу қарау құндылығына тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

География,Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

Осман империясының қоғамдық құрылымдық ерекшеліктері мен Кемал Ататүрік реформаларының нәтижесін тарихымен байланыстырады.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Ұйымдастыру:

-Оөушыларды түгендеу.

Түрлі түсті гүлдер арқылы топқа бөлу.

Үй тапсырмасын қайталау:

«Ашық сұрақ «әдісі бойынша оқушылар бір-біріне үй жұмысына байланысты кезек-кезекпен сұрақтар қояды.

ҚБ: Мұғалімнің мадақтауы

(жарайсың, жақсы)

Сабақтың ортасы

5 минут

5 -7минут

5-7минут

10-11 минут

Сабақтың тақырыбын бейнероликті көре отырып ашу, сабақ мақсатын айқындау.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау.

  • Оқушылар,бұл тұлғаның түрік тарихындағы рөлі қандай?

  • -Қандай қасиеттерге ие адам ұлт-зиялы көшбасшысына айналады?

  • М.Кемалді көшбасшы деп атауға бола ма?

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. Өз ойларымен бөліседі.

Мұғалімнің мадақтауы.

Оқулықпен жұмыс жасау. «Қара,оқып шық» әдісі арқылы мәтінмен танысу.

1-тапсырма: А.ДЖ: .«Кластер» әдісі арқылы Осман империясының күйреу себептерін айтыңыз.

Себептері

В. «Кесте толтыр» әдісі арқылы жаңа термин сөздерге анықтама беріңіз.

Термин сөздер

Анықтамасы

Этатизм

Лаицизм

Кемализм

ұлтшылдық

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау.

2-тапсырма: Топпен жұмыс.

«PEST» талдау әдісі арқылы

мәтіннің негізінде Түркия мемлекетінің президенті М.Кемалдың саясатын талдаңыз.

Саяси

экономикалық

Әлеуметтік

Технологиялық

Бағалау критерийі

Тапсырма орындау деңгейі

— Саяси факторларды талдайды

Экономикалық факторларды талдайды

-Әлеуметтік факторларды талдайды

Технологиялық факторларды талдайды

ҚБ: «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» әдісі арқылы топ жұмысы бағаланады.

Мұғалімнің мадақтауы және қолдауы.

3 тaпcырмa.

А. ЖЖ: Тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін талдай отырып, мемлекет пен діннің өзара қатынасын

«Венн диаграммасы » әдісі арқылы салыстырыңыздар.

құрамы

мемлекет

дін

ұқсастықтары

Бағалау критерийі

Тапсырма орындау деңгейі

-Мемлекеттің ерекшелігін салыстырады

-діннің ерекшелігің салыстырады

-Мемлет пен діннің ұқсастықтарын салыстырады

В. «Попс формуласын »қолданып, Мұстафп Кемалға берілген

« Ататүрік» атауының мaңыздылығына бaғa берiңiздер.

I сөйлем: «Өз ойын айтады….»

II cөйлем: «Себебін түсіндіреді…»

III сөйлем: «фактілермен,мысалдармен дәлелдейді….»

IV сөйлем:«қорытынды шешімге келдім…»

Дескрипторлар:

-Өз ойын айтады

-Себебін түсіндіреді

— Реформаның маңыздылығына фактілер келтіреді

-«Ататүрік» атауын ешкім иеленбеуге тиіс екенін дәлелдейді

ҚБ: «Қосу алу қызықты» әдісі арқылы оқушылар өз ойларын жұптарымен бөліседі. Жұптар бір-бірін бағалайды, қолдау көрсетеді.

бейнеролик «Правообладате

лям»

https://yandex.kz/video/preview?source=videoviewer-suggest&filmI

Оқулық Дүниежүзі тарихы

Алматы «Мектеп» 2019 ж. П.11 ,70-74б.

Интербелсенді тақта

Ресурс

https://www.metod-kopilka.ru/zhaa-dis-ts

Сабақтың соңы

3-минут

5 минут

Бекіту: «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылардың білімдерін тиянақтап,қорыту.

Кері байланыс:

«Шабадан,еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасау. Оқушылар тақырып бойынша ұққан ақпараттарын шабаданның тұсына жазады, ал әлі де оқуым, білуім ,толықтыруым керек дегендері еттартқыштың тұсына жазады, ал керек емес,артық деген ақпарат болса, қоқыс жәшігіне салады. Осылай оқушылардың қаншалықты тақырыпты меңгергенін білуге болады.

ҚБ: Мұғалімнің бағалауы,қорытындылауы.

Үй тапсырмасы: Мұстафа Кемал туралы эссе жазу.
Осы тақырыпқа сай оқушы өз өйын жинақтап,қорыта отырып,ой-толғанысын жазады.

Тірек сөздерді қолдану ( ұлтшылдық, Кемализм, Ататүрік,республикашылдық, этатизм,түрік халқының бірлігі, революцияшылдық)

80-90 сөз

https://go.mail.ru/search_images?

Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Оқушылардың оқу дағдыларын ескере отырып сабақ мақсатына жету үшін сараланған тапсырмалар беріледі.Оқу мақсаты,соған сәйкес сабақ мақсаттарына жету үшін ойлаудың жоғары деңгейлеріне сәйкес тапсырмалар жүзеге асырылады,дереккөздер пайдаланылады.

Тапсырмарды орындау кезінде және сабақ бойы оқушылармен диалог және қолдау және бағалау жүргізіледі.

Бейнебаян арқылы сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау және сабақты бекіту кезінде саралау алған білімді қорытындылау тапсырмасы ретінде көрінеді. Ойлау дағдысының деңгейлеріне сәйкес,оқушылар Мұстафа Кемал Ататүрік реформаларын сипаттау арқылы Түркияның экономикасы мен дәстүрлі қоғамына енгізген өзгерістерге баға береді , маңызын айтады,

негізгі проблемаларын анықтайды,

. Нәтижесінде сабақ мақсаттары және оқу мақсаттары орындалатын болады.

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Сабақ барысында оқу мақсаты мен сабақ мақсатына жету үшін қалыптастырушы бағалаудың бірнеше түрлері қолданылады. Қалыптастырушы бағалау кезінде бағалау критерийлеріне сәйкес дескриптор арқылы,өзін-өзі бағалау,өзара бағалау,топ жұмысын

бағалау ,мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асады. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды, «Екі жұлдыз,бір тілек»әдісі арқылы топ жұмысын бағалайды, «Қосу алу қызықты » әдісі арқылы жұптар өз ойларымен бөлісіп ,бір-бірін бағалайды.

Сабақ барысында белсенді қатысып отырған оқушылардың ынтасын арттыру мақсатында міндетті түрде кері байланыс берумен бірге мадақтау сөздерін айтып отырамын.

Бағалаудың тиімділігі- оқушылар сабақта бірін-бірі бағалау арқылы өздерінің әлсіз және күшті жақтарын көреді,сол арқылы өзін-өзі реттейді.

Пəнаралық байланыстар.

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасынсақтау. Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану

Пәнаралық байланыс География,Қазақстан таихы пәндерімен байланысы арқылы жүзеге асады.

Оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету,техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау,интербелсенді тақтаны 10-15 минуттан артық қоспау ескеріледі.

Оқушылардың денсаулығына қолайлы әсер ету үшін және жұмыс өнімділігін арттыру үшін бөлмені желдету де жүзеге асырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Саба қмақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы жəне қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан

Ауытқулар болды ма жəне неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

беріңіз.

Қорытынды бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуғақатысты)? 1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуінен еоң ықпал етер еді (оқыту мен оқуғақатысты)? 1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?

Понравился материал? Поделитесь с коллегами:
Копилка учителя