Урок на тему: «ЗБояулар сыры»

Содержимое материала:

Сабақтың тақырыбы: Бояулар сыры.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды акварелъ, бояуларымен әсіресе,гуашъ бояуымен дұрыс жұмыс істеуге үйрету.

Бояулардың әр алуан қолдану әдіс-тәсілдерін меңгерту.

Сабаққа керекті құрал жабдықтары:

Акварелъ бояулары,оқулықтар т.б дидактикалық құралдар.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Жаңа білімді меңгеруге даярлау.

3.Жаңа сабақты меңгерту.

4.Меңгергенін тексеру.

5.Сөздік жұмысы

6.Өз бетінше жұмыс

7. Қорытынды.

8.Үйге тапсырма

9. Бағалау.

1.Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныптағы оқушыларды 2 топқа бөлеміз.

1-топ: «Қарындаш»

2-топ «Бояулар»

2.Жаңа білімді меңгеруге даярлау.

Екі топқа бейнелеу өнері жайлы сұрақтар беріледі.

  1. Бейнелеу өнері неше түрге бөлінеді?

(Бейнелеу өнері 6 түрге бөлінеді)

2.Бейнелеу өнерінің түрлерін атап беріңдер?

(графика, живописъ, мүсін,қолөнер, сәулет, дизайн)

3.Осы өнер түрлерін қайысы бояу түрлерін көп қажет етеді? (Бояу түлерін живописъ өнерінде қолданамыз)

4.Суғ тез езілетін қандай бояуларды білесіңдер? (акварелъ,гуашъ)

5.Бояулар езілетін қандай бояу түрлері қандай түстерге бөлінеді?

(жылы түс, суық түс)

6. Кемпірқосақтың түстері қанша? Ретімен атап беріңдер.

Олар: ( қызыл,тоқсары,сары, жасыл, көгілдір,көк, сия көк)

  1. Жаңа сабақты меңгеру: Тақтаға плакаттар ілінеді. Сонымен қатар түстік спектр шеңбер келтірілген плакат ілініп тұрады. Оқушыларға бояу түстері жайлы толық мағұлмат беріледі. Алдын ала екі түрлі фондағы натюрморт дайындалады. Оқушыларды қызықтыру үшін натураның бетін жұмысты салуды бастағанша жауып қоямыз.

4.Меңгергенін тексеру: Меңгергенін тексеру мақсатында сұрақтар қойылады.

1.Қағаз бетін қалай пайдаланамыз?

2.Жұмысты неден бастаймыз?

3.Бояу кезінде нені байқаймыз?

5.Сөздік жұмыс: Мына ережені жаттап алыңдар.

Нәрсенің өзінің өңі негізгі түс(локалъді) деп аталады.

Негізгі түс деп нәрсенің өзіне тән, көзге айқын түсіп тұратын өңді айтамыз.

Мысалы: алма-қызыл, сәбіз-сары, қияр-жасыл, т.б.

6. Өз бетінше жұмыс: Әр топ конвертін ашып, қандай тапсырма берілгенін оқиды. Сол тапсырма бойынша сұрақтар орындайды. Екі топқа 3 сұрақтан тапсырма беріледі.

1-топ:

1-сұр: Адам келбетін бейнелейтін жанр.

2.Бейнелеу өнерінің жанрларын ата?

3. Суға езілетін қандай бояу түрлерін білесіңдер?

2-топ:

1-сұр: Бейнелеу өнерінің түрлерін атап беріңдер.

2.Қарындашты әр түрлі штрихта пайдаланып көркем шығармада орындайтын қай өнер?

7.Қорытынды:

Қазақ халқы әр бояу түсін символдық белгі таға білген.Мысалы: Ақ-адалдық, пәктікті білдіреді,көк –аспанның ,қызыл-оттың күн көзін,сары-ақын парасаттың, қайғының,қара –жердің,сондай-ақ жауыздық,зұлымдықтың, жасыл-жастықтың,көктемнің белгісін білдіруді деп санаған.

8.Үйге тапсырма:

Бір түсті екінші түспен араластыру арқылы үшінші түс шығаруға бірнеше жаттығулар жасау.

9

26

. Бағалау: Жинаған картиналарына қарай қай топтың басым түскенін анықтап, бағалаймыз.

Понравился материал? Поделитесь с коллегами:
Копилка учителя