Аны?тауыш болатын с?з таптары

Содержимое материала:

Сынып: 8

Пән мұғалімі :Қосжанова С.Ж.

Пән: қазақ тілі

Тақырып:Анықтауыш болатын сөз таптары

Оқу мақсаты: оқушылар сөйлем мүшесі анықтауыш  туралы білімдерін еске түсіру,  анықтауыш болатын сөз таптарының жасалу жолдарымен таныстыру, сөйлем  мүшесіне талдай  білуге  үйрету;жаттығуларды,  тапсырмаларды орындата  отырып, танымдық ізденушілік, есте  сақтау, ойлау, шығармашылық  қабілеттерін дамыту.

Күтілетін нәтиже: Сөйлем мүшелерінің өзіндік белгілерін, құрамын анықтай алады. Оқулықтағы теориялық білімді талдайды, анықтауыш болатын сөз таптарының өзіндік белгілерін мысалдар арқылы бекітеді,ой қорытады,тұжырымдайды.

Барлық оқушылар:

Оқушылардың көпшілігі

Жекелеген оқушылар

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалім не істейді?

Оқушылар не істейді?

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

8 мин.

1.Оқушылармен амандасамын

2.Тренинг жасау: «Менің көршім..»

3.Топқа бөлу: сөздерді тарату арқылы әр сөз таптарын ажыратып,топқа орналасады.

Зат есімдер:құрлысшы,көл,еңбек,ұжым,адам

Сын есім:қатты,жақсы,баяу,ащы,байсалды,шағын

Сан есім:сегіз,төрт,бесінші,тоғыз,мың

Есімдік: мен,өз,бәрі,ешкім,қай?

Етістік:келген,айту,біткен,үзілген,жұмсаған

Амандасады.

Тренинг жасайды

Әр оқушы сөздерді топтап,жинақталады

Қима қағаздар

Қызығушылық-

ты ояту

5 мин.

5.Үй тапсырмасын тексеру/топ басшылары тақтадағы тексеру бағамы бойынша тексеріп,топ мүшелеріне балл қояды.

40-жаттығу: сөйлем мүшелеріне талдау.Үй тапсырмасын тексеру;жұптық жұмыс .Жаттығу жұмысын критерий арқылы бағалайды

Үй тапсырмасын тексеру:

Ешбір қатесіз немесе 1сөйлем мүшесін ажыратуда қате кетсе-5 балл

2-4 қате-4 балл

4-6 қате-3 балл

6-8 қате-2 балл

Төмен жағдайда-0 балл

Үй тапсырмасын тексеру/оқушылар бір-бірінің сөйлемдерін тақтадағы тексеру бағамы бойынша тексеріп,ұпай жинақтайды.

Бағалау парағы

Негізгі бөлім

10 мин.

Топқа бөлуде таңдаған сөздеріне сөйлем құратамын

Зат есімдер:құрлысшы,көл,еңбек,ұжым,адам

Сын есім:қатты,жақсы,баяу,ащы,байсалды,шағын

Сан есім:сегіз,төрт,бесінші,тоғыз,мың

Есімдік: мен,өз,бәрі,ешкім,қай?

Етістік:келген,айту,біткен,үзілген,жұмсаған

Дұрыс құрай алған сөйлемге-2 балл

2.Жаттығу жұмысы: топтау

Қабысу Матасу

Ақшыл тас,қайыңның бұтағы,осындай жылқышы,сіздің үй,терезе сәулесі,тулаған толқын,алты қатар,бұл әнші,бірер апта,барудың амалы,түзу көше,үйренгеннің пайдасы,кітап беті

Қателіксіз -10 сөз тіркесінен жоғары-5 балл

8 сөз тіркесінен жоғары-4 балл

6 сөз тіркесінен жоғары-3 балл

4 сөз тіркесінен жоғары-2 балл

Төмен жағдайда- 0балл

Берілген сөздерді анықтауыш етіп сөйлем құрайды,қорытынды шығарады.Ұпайларын есептейді.

Жаттығу жұмысын орындайды,қорытады.

Ұпайларын есептейді.

Қима қағаздар

Интерактивті тақта,сөз тіркесінің тізбегі.

Сергіту жұмысы

5 мин

Әуенге еріп жаттығулар жасау

Оқушылар тез шапшаңдықпен орындайды.

Интерактивті тақта.

Ой-толғаныс

8 мин.

Өлең құрастыру:

Көк кілем жайылғандай жасыл жайлау,

————————————————-.

Алыстан биік таулар көз мұнартып,

————————————————-.

Ұйқасы,ой мазмұны,құрылымы ,тақырыпқа сәйкес сөз тіркесі болса-9-10 ұпай,

1 талабы сәйкес болмаса-7-8 ұпай

2 талабы сәйкес болмаса—5-6 ұпай

3 талабы сәйкес болмаса-3-4 ұпай

Тапсырманы орындай алмаса-0 ұпай

Оқушылар тапсырманы орындайды,бағалайды.

Критериалды бағалау.

Бағалау

5мин.

Сабақ бойынша бағалауды қорытып,ұпайларын санап,әр оқушы көршісінің бағасын шығарады:

Оқушының

аты-жөні

Үй тапсырмасын орындауы/балл/

Сөйлем құрау

/балл/

Жаттығу жұмысы/балл/

Өлең құрау /балл/

Ұпай саны Бағасы

1

Бағалау шкаласы: 19-22 балл- «5»

14-18 балл- «4»

10-13 балл- «3»

10 кем – «2»

Жинақтаған ұпайларын есептеп,қоытады.

Бағалау парағы

Кері байланыс

2 мин.

«Бас бармақ» әдісімен кері байланыс жасаймын.

Кері байланыс жасайды.

Үйге тапсырма

2 мин.

1.Көркем шығармадан анықтауыш болатын сөз таптарына мысалдар теру/күрделі зат есім,сын есім,сан есім,есімдік ,етістік/2.Тест жұмысына дайындық

Күнделіктеріне жазады.

Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар:

Не сәтті болды?

Не сәтсіз болды?

Нені жақсартуға болады?

Понравился материал? Поделитесь с коллегами:
Копилка учителя